Atom kod editörü ftp eklentisi

Benimde severek kullandığım editörlerden biri olan atom node js tabanlı kod editörüdür. Kullanımı basit ve zevklidir. Ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Atom hakkında daha detaylı bilgi için resmi web sitesi https://atom.io adresini ziyaret edebilirsiniz. Kod editörlerin olmazsa olmazlarından biride ftp bağlantılarıdır. Doğrudan ftp bağlantısı yaparak dosyaları düzenlemek büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu tarz eklentiler olmasa dosyayı kaydedin ftp programından tekrar yüklememiz gerekecekti. Bugünde atom editörümde en çok kullanılan ftp eklentisinin kurulumu anlatacağım.

Editörü açtıktan sonra menüden Packages > Setting View > Open menüsüne tıklıyoruz.

Sol taraftan Install butonuna tıklıyoruz. Karşımıza eklenti yükleme sayfası gelecektir. Arama bölümüne https://atom.io/packages/remote-ftp yazıp aratıyoruz. Packages butonuna basıyoruz. Eklentimizi bulduktan sonra Install butonuna tıklıyoruz.

Eklenti kurulduktan sonra Packages > Remote-FTP > Create FTP config file menüsüne tıklıyoruz.

Açılan sayfada host, user, pass bölümlerine ftp adresini, kullanıcı adını ve şifresini yazdıktan sonra Ctrl+Save diyoruz.

Packages > Remote-FTP > Connect diyerek ftp bağlantısı yapıyoruz.

FTP’deki dosya ağacı görmek için; Packages > Remote-FTP > Toogle diyoruz. Yan taraftan dosyamızı seçiyoruz. Düzenleme yaptıktan sonra Ctrl+Save diyerek dosyayı kaydedip sunucuya yolluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir